JAK SPRÁVNĚ ODPOVÍDAT NA NABÍDKY PRÁCE E-MAILEM?

Náš job server Vám vyhledal zajímavá volná pracovní místa, co dál?


Náš job server Vám vyhledal zajímavá volná pracovní místa, co dál? Zašlete svůj strukturovaný životopis e-mailem, ale vyvarujte se některých následujících chyb.

1) e-mailová adresa

V žádném případě neodesílejte životopis z e-mailové adresy s názvem Vaší přezdívky, např: zlatovlaska123@seznam.cz, nepíšete přece kamarádovi, ale odpovídáte na nabídky práce. Pokud, ale jinou mailovou schránku nemáte, určitě vám stojí za to, vyvinout úsilí a takovou to schránku si vytvořit, nejlépe podle vlastního jména, např: jana.karaskova@seznam.cz.

2) příloha e-mailu

Strukturovaný životopis by měl být v e-mailu zaslán jako příloha, nesmí být součástí textu e-mailu, toto místo je vyhrazeno pro průvodní dopis kde vyjadřujete, proč na nabídky práce odpovídáte a z jakých důvodů jste vhodným kandidátem pro nabídnuté zaměstnání.

3) formát přílohy e-mailu

Nepoužívejte nezvyklé formáty příloh. Personalisté nejsou počítačoví mágové a tímto způsobem jim život neulehčíte. Nejlépe zašlete životopis ve formátu Word nebo Acrobat.

4) vše desetkrát překontrolujte

Životopis a průvodní dopis jsou Vaší vizitkou, chybné údaje vypovídají o Vaší pečlivosti a čase, který jste věnovali odpovědi na pracovní místa. Věnujte pozornost i pravopisu a vše desetkrát zkontrolujte. Rada: když uvedete více kontaktů, eliminujete tím riziko, že by zaměstnavatel neměl kam se na Vás obrátit.

5) oddělte se od ostatních

Vyhledaná nabídka práce je zajímavá, buďte i vy zajímaví a originální. Snažte se již v předmětu e-mailu každého personalistu zaujmout. Taktéž je důležitý průvodní dopis s vysvětlením, proč právě tuto firmu / organizaci oslovujete a že Vy jste tím pravým kandidátem.

6) průvodní dopis, MOTIVAČNÍ DOPIS

Průvodní dopis, který je vnitřní částí e-mailu je stejně důležitý jako Vaše CV. Předně uveďte, na jakou pracovní nabídku odpovídáte, jelikož poptávka práce dané firmy může být širší. Uveďte také, kde byla nabídka práce zveřejněna. Dále proč máte o tuto pozici zájem a samozřejmě, že na základě tohoto zájmu připojujete jako přílohu životopis. Personalista firmy již v tomto dopise posuzuje „Proč právě Vy byste byli těmi pravými“, krátce se proto zmiňte o své dosavadní praxi, referencích a získaných dovednostech z předešlého zaměstnání.

7) strukturovaný životopis

Velmi častou chybou je samotný strukturovaný životopis. Mnoho uchazečů o zaměstnání připravuje strukturovaný životopis „na několikrát“. Proto si nezapomeňte zkontrolovat, jak dokument vypadá. Zapomíná se většinou na ukončení dokumentu, ten pak obsahuje například prázdnou stranu navíc. Jsme s Vámi a nabízíme strukturovaný životopis pomocí jednoduchého formuláře, který se Vám zobrazí pokud kliknete na „vložit životopis“. Vybrat si můžete 1 ze 3 náhledů a ten se automaticky připojí k Vaší odpovědi na nabídky práce, pokud jste přihlášeni.

8) odeslání e-mailu – hromadně ne!

Našli jste si různé nabídky práce? Hromadně rozeslaný průvodní dopis a strukturovaný životopis svádí k tomu ušetřit čas a práci, ale……rozhodně napácháte více škody než užitku. Raději věnujte péči a čas rozeslání e-mailů jednotlivě nebo ve skryté kopii.

9) ujistěte se o správnosti odeslání e-mailu

Je především ve Vašem zájmu, aby se o Vás zaměstnavatel dověděl, proto zkontrolujte jestli byl e-mail doručen v pořádku. Nejlépe telefonicky, dáte tím najevo i Váš zájem o nabízený job. Při odeslání e-mailu můžete také požadovat potvrzení o přijetí v nastavení pro odeslání pošty. Každý e-mail má také vlastní kontrolu odeslání, pokud tedy Vaše zpráva nedojde nebo jste ji odeslali na špatnou adresu, dorazí Vám potvrzení o nedoručené zprávě do schránky. Každá profesionálně působící firma taktéž zasílá (popřípadě reaguje telefonicky) svým uchazečům informaci o přijetí životopisu někdy i přímo s pozvánkou na pracovní pohovor.